6 kroków do idealnego tarasu
Rower, stare doniczki, uschłe kwiatki z zeszłego roku czy też zniszczony mebel? Jeśli Twój taras (lub balkon) wygląda jak przechowalnia przypadkowych oraz rzadko używanych rzeczy to koniecznie czytaj dalej! 😉 Poniżej opisuję kilka kroków, dzięki którym z łatwością ogarniesz ten nieład i stworzysz przytulną przestrzeń!
Taras to dodatkowe, cenne metry kwadratowe. Z jednej strony jest świetnym miejscem do spędzania czasu w gorące, letnie dni. Z drugiej, stanowi przedłużenie salonu (lub innego pomieszczenia, do którego przynależy). Przemyślana aranżacja zewnętrza, może nadrobić luki we wnętrzu.
Przykład: Twój salon jest mały i nie ma w nim miejsca na rośliny? Zaplanuj na balkonie dużo zieleni, która ożywi Twoje wnętrze! Ta sama zasada dotyczy ciemnych pomieszczeń. Jasna aranżacja balkonu odbije więcej promieni słonecznych i tym samym powiększy optycznie wnętrze.
1. Decluttering
To nic innego, jak odgracanie. Będę szczera – postaraj się pozbyć jak największej ilości rzeczy. O wiele łatwiej jest stworzyć projekt od zera, niż dopasowywać go do kilku (często kompletnie nie pasujących do zamysłu) elementów.
Resztę rzeczy, które muszą zostać, postaraj się przenieść w inne miejsce. Być może jest jeszcze trochę miejsca w piwnicy, schowku lub szafie?
2. Inspiracje
Na dobry początek zrób porządny research. Poszukaj inspiracji, które naprawdę Ci się podobają i wiesz, że będziesz czuć się dobrze w takiej aranżacji. Jeśli wybrane przez Ciebie inspiracje są w różnych stylach, postaraj się znaleźć wspólny mianownik.
Jeśli to nie pomoże, po prostu z czegoś zrezygnuj. Czy znasz zasadę „Less is more” („Mniej znaczy więcej”)? Bardzo często, kiedy dochodzę do punktu bez wyjścia w projekcie, stosuję się do tej zasady. Po prostu rezygnuję z niektórych elementów/tekstur/kolorów i zazwyczaj to działa 🙂
3. Baza
Jeśli jesteś tu ze mną już od dłuższego czasu to wiesz, że często mówię o bazie.
Bo baza to podstawa. Zmiana podłogi, koloru ściany, czy sufitu potrafi zmienić projekt diametralnie.
Czy podłoga na balkonie ma być drewniana, ciepła w odbiorze, czy surowa z betonu? A może postawisz na płytki z ciekawym wzorem?
To samo dotyczy ścian. Jasne ściany zdecydowanie rozświetlą balkon, natomiast ciemna ściana może stanowić kontrast i być ciekawym tłem do aranżacji.
4. Meble i funkcja
W tym wypadku najważniejszy będzie metraż i kształt Twojego balkonu. To on determinuje liczbę i wielkość mebli, jakie się zmieszczą.
W jaki sposób lubisz spędzać czas? Czy będzie to szybkie śniadanie i kawa o poranku, czy wieczorne oglądanie filmów? A może lubisz spędzać czas ze znajomymi i potrzebujesz więcej miejsc do siedzenia?
Zaplanuj meble, sprawdzą się przy Twoim stylu życia i w optymalny sposób wykorzystają wielkość i kształt balkonu.
5. Rośliny
Roślinami również da się formować przestrzeń i zmieniać klimat. Duże rośliny, trawy i krzewy sprawdzą się, jeśli Twój balkon jest dość duży lub masz nieciekawy widok i chcesz się od niego odgrodzić (to dotyczy również sąsiadów).
Postaw na mniejsze kwiatki i np. drzewko szczepione na pniu, jeśli masz ograniczoną przestrzeń. Najważniejsze to dobrać rośliny dostosowane zarówno do stron świata i nasłonecznienia na balkonie, jak i Twojego stylu życia (jeśli często wyjeżdżasz, postaw na rośliny łatwe w pielęgnacji).
6. Tekstylia, dodatki i oświetlenie
To właśnie one dopełniają całą aranżację!
Dywany, pledy, poduchy sprawią, że będzie przytulnie i ciepło.
Dodatki takie, jak lustra, makramy, pufy dodadzą stylu całej aranżacji.
Nie zapomnij również o wszelkich lampkach, lampionach i świecznikach. Dzięki nim doświetlisz swój balkon i stworzysz przyjemną atmosferę po zmierzchu.
Pamiętaj, aby wybierać rozwiązania, które sprawdzą się na Twoim balkonie. Weź pod uwagę również nasz polski klimat. Niestety, ale bez zadaszenia, jasne tekstylia mogą źle skończyć przy pierwszym deszczu.
Nie zapominaj również o innych kwestiach praktycznych. Dobrze, żeby ewentualne obicia i poszewki były zdejmowane oraz dało się je uprać. Nie każdy mebel, czy dodatek przetrwa na balkonie cały rok.
Przed zakupami upewnij się, że masz gdzie przechować meble, tekstylia lub niektóre rośliny na okres zimowy!
Jeżeli poszukujesz architekta wnętrz, potrzebujesz porady lub masz do mnie pytania, śmiało napisz! Razem na pewno znajdziemy idealne rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb 🙂