Na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania?

Nareszcie! Nadszedł ten moment kiedy wybierasz swoje cztery kąty! Gratuluję! (i oczywiście chętnie pomogę Ci je urządzić 🙂 ). Ale nie pozwól, aby ekscytacja zagłuszyła głos rozsądku. Poniżej przygotowałam dla Ciebie kilka wskazówek, o których warto pamiętać, wybierając lokal idealny!

Rodzaje mieszkań dostępne na polskim rynku

Mieszkania w blokach i apartamentowcach mogą mieć różne wielkości, od małych kawalerek, przez duże mieszkania z kilkoma pokojami, aż po lofty. Tutaj możesz zdecydować się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego – bezpośrednio od dewelopera, w stanie surowym i dopasować lokal do swoich potrzeb lub znaleźć lokal z rynku wtórnego – już urządzony, gotowy do wprowadzenia się.

A może marzysz o mieszkaniu w kamienicy? Będzie to starsze, zabytkowe wnętrze, ale jego atutem mogą być charakterystyczne, oryginalne elementy, takie jak klatki schodowe, sufity czy stolarka.

Jak wybrać wymarzone mieszkanie?

Po pierwsze: lokalizacja. To element, którego nie będziesz w stanie ulepszyć ani zmienić w żaden sposób i będzie miał kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o Twoje życie codzienne (dojazdy do pracy, sklepu, szkoły, a także bliskość ulicy, lasu, parkingu czy przychodni). Lokalizacja to również główny czynnik, który ma wpływ na cenę mieszkania i na dalszym etapie decyduje o łatwości jego późniejszej odsprzedaży, czy wynajmu. Przy wyborze mieszkania warto również zwrócić uwagę na dostępność komunikacyjną, infrastrukturę w okolicy oraz standard wykończenia budynku i mieszkania.

Po drugie: strona świata. Pamiętaj, że mieszkania skierowane na południe są bardziej nasłonecznione i cieplejsze, na północ będą one chłodniejsze i ciemniejsze.

Po trzecie: okna. Zwróć uwagę na ich wielkość oraz usytuowanie względem strony świata, a także w kontekście układu mieszkania. Czy wszystkie strefy w mieszkaniu są dobrze doświetlone? Czy okna są wystarczająco duże? Okna usytuowane na południe zapewnią więcej naturalnego światła i ciepła, co może wpłynąć na zmniejszenie kosztów ogrzewania w okresie zimowym, a w okresie letnim konieczność zainstalowania klimatyzacji.

Po czwarte: piętro. Mieszkania na wyższych piętrach mają wiele zalet takich. jak piękne widoki i mniej hałasu oraz smogu z ulicy. Jednak w przypadku braku windy, wysokie piętro może być uciążliwe dla osób starszych lub z problemami z poruszaniem się. Tutaj warto też zwrócić uwagę na układ budynku. Powinien przewidywać łatwe poruszanie się i komunikację z sąsiadami. Przed zakupem sprawdź też rozmieszczenie klatek schodowych i wind oraz liczbę mieszkań na piętrze.

Co jeszcze? Pomyśl jak lubisz spędzać czas. Obecność balkonu, loggii lub ogródka nie tylko zwiększa powierzchnię użytkową mieszkania, to także idealne udogodnienie dla tych, którzy cenią sobie relaks na świeżym powietrzu.

Układ mieszkania - dlaczego warto go przeanalizować?

Aby móc dobrze przeanalizować układ mieszkania, zacznij od przeanalizowania swoich potrzeb, nawyków oraz rzeczy, sprzętów, czy mebli, które mają znaleźć się w mieszkaniu. Jeśli uwielbiasz wyprawiać przyjęcia dla rodziny i znajomych, zwróć uwagę na dużą przestrzeń dzienną wraz z możliwością postawienia dużego stołu (ew. mniejszego z możliwością jego rozłożenia). Twoim rytuałem jest branie długich i relaksujących kąpieli? Sprawdź, czy w łazience zmieści się duża wanna. Uwielbiasz grać w planszówki? A może posiadasz gitarę lub rowerek do ćwiczeń? Na wszystko trzeba uwzględnić miejsce, weź to pod uwagę już na tym etapie!

Zwróć uwagę na rozkład pomieszczeń, ich wielkość oraz proporcje. Dobry układ mieszkania powinien uwzględniać m.in. praktyczne połączenie kuchni z jadalnią lub salonem, odpowiednią liczbę pokoi do spania i pracy oraz wygodną łazienkę i opcjonalnie dodatkową toaletę. Właściwie rozmieszczone pomieszczenia mają za zadanie zapewnić prywatność i spokój każdego z mieszkańców. Planujesz kupić mieszkanie deweloperskie? Pamiętaj, że meble na takich rzutach często są pomniejszone i nierealne.

Układ mieszkania ma też wpływ na naturalne oświetlenie wnętrza. Ilość światła, jaka będzie wpadać do mieszkania, jest ważna dla zdrowia i samopoczucia jego mieszkańców. Co więcej, lokal z dobrym układem nie tylko zapewni wysoki komfort życia, ale też lepszą wartość rynkową.

Zastanawiasz się nad wyborem mieszkania spośród 2-3 opcji i nie wiesz, co wybrać? Zapraszam Cię na spotkanie online, na którym dokładnie przeanalizuję każde z mieszkań pod kątem Twoich potrzeb, a także możliwości aranżacyjnych. Sprawdź SZCZEGÓŁY!

Podobne wpisy